Tomáš Jaško má za sebou dlhoročnú kariéru profesionálneho hokejistu. V roku 2013 sa rozhodol, že korčule zavesí na klinec a vydá sa inou cestou.

Keďže hokej miluje, minulý rok sa rozhodol pripojiť k nám a pomôcť nám budovať nový klub.

Prinášame Vám rozhovor s touto našou oporou:

 

1. V HC Bratislava odohráš už druhý ročník. Ako hodnotíš atmosféru v klube a priebeh uplynulej sezóny.

Jašin: Minulá sezóna bola chaotická z viacerých dôvodov, ktoré však nadväzovali na ten najhlavnejší. Klub sa založil len 2-3 týždne pred začatím ligy. Dôvodom bolo, že držiteľ licencie  HC Petržalka 2010 sa rozhodol odhlásiť klub zo súťaže a tým pádom nechať hráčov v štichu. Tým pádom sa všetko dialo za pochodu, nemali sme stále tréningy, zápasy sme hrávali na viacerých štadiónoch v BA a aj v Hamuliakove, zmena trénera a veľká obmena hráčov. Dôležité však bolo, že sa ukázal budúci potenciál klubu v Bratislave.

2. Počas leta vedenie klubu nezaháľalo a prišli viacerí skúsení a šikovní hráči. Ako ďaleko môže podľa teba tento káder dokráčať?

Jašin: Myslím si, že máme veľmi dobré mužstvo na druhú ligu a o miesta v zostave sa bude bojovať a to len dynamike mužstva prospieva. Musíme sa dostať do play-off a aj keď je to klišé, tak tam sa potom môže stať všetko.

3. V tretej najvyššej súťaži pôsobíš už celkom dlho prečo si sa rozhodol ísť práve týmto smerom určite boli aj lukratívnejšie ponuky vzhľadom na tvoje kvality.

Jašin: Začínam 4. rok v druhej lige. Na koniec profesionálnej kariéry som sa pripravoval 2 roky a po 2. roku v Kazachstane som si chcel od hokeja odpočinúť. Potom ma však oslovil Karol Fako, ktorý zakladal Riverblades Bratislava. Hokej už beriem ako vážne hobby. Prioritu ma rodina, robota a škola.

4. S hokejom si precestoval mnoho krajín a klubov kde boli najlepšie podmienky a kde naopak najhoršie?

Jašin: Najlepšie podmienky boli jednoznačne vo Fínsku. Čo sa týka materiálneho, trénerského a aj finančného zabezpečenia. Kazachstan bola veľmi zaujímavá skúsenosť a keď si človek zvykol na niektoré veci, tak to tam rýchlo ubehlo. Najhoršie sa mi ťažko posudzuje, kedže človek ma subjektívne názory, ale vyslovene zle nikde nebolo.

5. Všeobecne prevládajú názory, že so slovenským hokejom to ide rapídne dolu vodou, tvoj názor na túto problematiku?

Jašin: Slovensky hokej upadá a prvým krokom k náprave je uvedomenie si a priznanie si, že problem existuje. Potom sa hľadajú dôvody a príčiny. Neskôr príde riešenie, jeho implementácia a až potom výsledky. Prvý krok mame za sebou, ale ešte ich je vela pred nami. Môj osobný názor je, že dôvodom úpadku sú naše domáce súťaže a hokej aký sa v nich hrá. Nehovorím o úrovni, alebo o štýle (kanadský, švédsky, fínsky), ale spôsobe. Moderný hokej sa hra v rýchlosti korčuľovania, myšlienky, nápadu a prevedenia. Toto nám chýba. Buď sa niečo deje kvalitne, ale nie v dostatočnej rýchlosti, alebo rýchlo, ale nie kvalitne. Mame dobrých hráčov, ktorí dokážu hrať na vysokej európskej úrovni, ak sú prinútení, viď minulý rok Košice v lige majstrov s Oulu Karpat, ale prostredie a ani oni sami, česť výnimkám, nie sú na dennej baze donútení robiť veci v rýchlosti a kvalite.

6. Ako sa po toľkých zápasoch a náročných sezónach motivuješ?

Jašin: Pre mňa je hokej láska na cely život. Je to pre mňa sviatok prísť na zápas/tréning, užiť si atmosféru v kabíne, podpichovanie s chalanmi. Napätosť zápasov a hlavne zápasy play-off, kde každá chyba rozhoduje. Pre mňa je šport celkovo a hlavne hokej relax, ktorý mi vyčistí hlavu od bežných problémov.

7. Na záver nejaký odkaz ? Komukoľvek, čomukoľvek

Jašin: Edo Segíň, Radim Vintr a Andrej Roman, toto sú chlapci, bez ktorých by HC Bratislava neexistovala. Chcel by som im poďakovať, že si nájdu čas, aby pre hráčov vytvorili na 2. ligu skvelé podmienky. Hokej je finančne náročný šport a zháňať peniaze a robiť marketing pre 2. ligové mužstvo musí byť ťažké, ale oni to zvládajú vynikajúco.

Fanúškom – máte možnosť byť súčasťou zrodu hokejového klubu, ktorý vedú hokejoví nadšenci. Klub, ktorý ma zdravé základy a ma pred sebou budúcnosť. Príď nás povzbudiť a my sa budeme snažiť Vás potešiť minimálne tým, že na lade necháme všetko.
Rodine: Som rád, že ma moja rodina chápe a podporuje, lebo hokej berie dost veľa času z toho mála voľného času čo mám.